system car audio system car audio 

Przez długi czas multimedia automobilowe ograniczały się do zastosowań jedynie w wysokiej klasy autach, limuzynach oraz pojazdach rekreacyjnych. Projekt oglądania filmów lub grania w gry w samochodzie trafił do kluczowego nurtu zainteresowania na świecie dopiero w późnych lat 90-tych oraz wczesnych XXI wieku, a nawet wtedy multimedia samochodowe były w ogromnej mierze ograniczone do drogich jednostek wideo oraz nieporęcznych magnetowidów lub też ogromnych systemów DVD.

nawigacja volkswagen Polo

Multimedia do wozu: co się dzieje teraz?
Obecnie multimedialne możliwości są osiągalne dla wszystkich kierowców, co jest dostrzegalne w bogatych w funkcje samochodach. Właściwie to, nie ma niemal żadnych barier co do sposobu konfigurowania automobilowego systemu multimedialnego, a jedyną wiarygodną kwestią jest to, że potrzebujesz zarówno komponentu audio, jak oraz wideo.

Są dziesiątki różnych sprzętów i oprzyrządowania i wszelkie muszą ze sobą współdziałać w samochodowych multimediach. Z reguły umieszcza się je w ramach trzech bazowych kategorii:

•    sprzęt audio
•    sprzęt wideo
•    źródła mediów

Część audio automobilowego systemu multimedialnego zwykle składa się z istniejącego systemu dźwiękowego, choć są pewne różnice. Co poniektóre z komponentów audio, jakie najczęściej znajdują się w automobilowych systemach multimedialnych, zawierają:

•    jednostkę główną
•    głośniki
•    procesor dźwięku
•    słuchawki

Słuchawki wolno odnaleźć już w szablonowych samochodowych systemach audio, jakkolwiek są one znacznie częściej wykorzystane w połączeniu z multimedialnymi samochodami. Przewodowe słuchawki wymagają gniazda słuchawkowego w jednostce głównej, odtwarzaczu wideo lub ewentualnie w innym miejscu, natomiast słuchawki bezprzewodowe mogą wykorzystywać sygnały podczerwieni lub RF.

Większa część innych komponentów audio jest bardzo podobna do tych w sztampowych samochodowych systemach audio, z kilkoma wyjątkami, takimi jak jednostka główna. Podczas gdy w konfiguracji multimedialnej można używać prostego radia samochodowego, jednostki z głowicami wideo są o wiele lepiej zaadaptowane do celu.

Jak wybrać?
To w głównej mierze powinno być przemyślane już na poziomie wybierania samochodu. Jeśli natomiast zabieramy się za wyposażenie już później przede wszystkim musimy wziąć pod uwagę czynniki takie jak: budżet, zastosowanie, częstotliwość użytkowania. Całe szczęście nowoczesne marki dają nam do dyspozycji całościowe rozwiązania, a sprzedawcy systemów multimedialnych do samochodów są niezmiennie gotowi do pomocy w wyborze tego w największym stopniu dobrego. Warto jednakże wcześniej samemu zrobić rozeznanie w opcjach oraz cenach na rynku, by nie dać się naciągnąć.